Imprezy okolicznościowe
Koszalin – Mielno – Uniescie

Komunie w Koszalinie

ZADZWOŃ

…ustalimy wszystkie szczegóły…

tel. 605 451 967

  imprezy-3

imprezy-2

imprezy-1

Nasz Pensjonat znajduje się nad morzem w Mielnie – Unieściu.

Do morza 150m, do J. Jamno 100m, do Koszalina 15km.

Organizujemy: Sylwester 2022 / 2023, Wielkanoc, Majówkę,
Imprezy okolicznościowe, Integracyjne, Szkolenia, Komunie, Chrzciny.

Oferujemy noclegi w pokojach o wysokim standardzie, w każdym pokoju jest
łazienka, balkon, TV, WiFi.

Przyjęcie, czyli uroczysty posiłek zorganizowany dla osób, gości zaproszonych.. Przyjęcie zazwyczaj ma na celu uświetnienie ważnych wydarzeń lub okoliczności o charakterze oficjalnym lub prywatnym. Mówimy wtedy o przyjęciu okolicznościowym. Duże i wystawne przyjęcie może być określane jako bankiet, biesiada lub uczta.
Urodziny – zwyczaj świątecznego obchodzenia, czasami hucznego dnia, w którym ktoś się urodził. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów jubilatowi.
Tradycyjnym elementem obchodów urodzin w kulturze europejskiej jest tort urodzinowy, który ozdobiony jest specjalnymi świeczkami w liczbie odpowiadającej wiekowi jubilata. Jubilat ma za zadanie zdmuchnąć świeczki, najlepiej wszystkie za jednym razem. Innym zwyczajem jest śpiewanie jubilatowi specjalnej piosenki – w Polsce jest to „Sto lat”.
Tort urodzinowy, ze świeczkami na nim, również nawiązuje do pogańskiego zwyczaju składania życzeń bogom. Życzenia te miały być dostarczone im w płomieniach świec, stąd składanie życzeń, a następnie zdmuchiwanie świeczek.

Chrzest. Trochę historii. Rytuałem oczyszczenia i wprowadzenia do społeczności był dla dziecka sakrament chrztu. Zamykał cykl zdarzeń związanych z narodzinami i czasem zagrożeń. Odbywał się zwykle 2 tygodnie po narodzinach, bez udziału matki. Szczególna rola podczas chrztu przypadała rodzicom chrzestnym. Kumów wybierano starannie, wierzono bowiem, iż dziecko przejmuje ich cechy. Chętnie proszono ludzi zamożniejszych albo uchodzących za mądrych i zacnych. Nigdy nie proszono wdów ani wdowców, aby dziecko nie miało smutnego życia.
Chrzest odbywał się zwykle w niedzielę po mszy świętej. Z zachowania dziecka przepowiadano, kim będzie w przyszłości. Jeżeli w czasie chrztu bardzo krzyczało, to miało zostać dobrym śpiewakiem; gdy się kręciło – pracowitym człowiekiem, zaś spokojne miało być leniwe. Uważano, że podczas ceremonii powinno koniecznie płakać, gdyż to gwarantowało mu zdrowie i długie życie.

Komunia. Znaczenie słowa jest bardziej zrozumiałe wtedy, gdy poznamy jego łaciński źródłosłów: communio to inaczej ”współdzielić”. Warto jednak odwołać się także do greckiego eucharistia, czyli ”dziękczynienie”.
Wyrażenie ”pierwsza komunia święta” odnosi się do sytuacji, w której dana osoba po raz pierwszy w życiu przyjmuje sakrament Eucharystii. Dla wiernych Kościoła katolickiego nie jest on upamiętnieniem czy znakiem, ale żywą, prawdziwą, substancjalną i realną obecnością Jezusa Chrystusa w Kościele. Obecność taka dokonuje się podczas Mszy świętej, w trakcie transsubstancjacji, czyli przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

Stypa, inaczej uczta pogrzebowa, konsolacja, od łac. consolatio – ulga, pociecha. U Słowian uroczysta uczta organizowana z powodu śmierci kogoś bliskiego.Uczty takie organizowano na cmentarzach zwanych żalnikami, co u Słowian wschodnich i południowych przetrwało w postaci połączonych z ucztowaniem obchodów Zaduszek.
Dzisiejsza nazwa uroczystego poczęstunku pochodzi od łacińskiego słowa stipis, które oznaczało składkową ofiarę i jednocześnie drobny pieniążek wkładany zmarłym w usta. Dzięki organizacji stypy jej uczestnicy nie tylko mogą się posilić po pogrzebie, ale także pocieszyć po stracie bliskiej osoby.

** SERDECZNIE ZAPRASZAMY **